Gradski muzej Požega

Boris

Boris

U izložbenoj dvorani Julija Kempfa Gradskog muzeja Požega jučer je svečano otvorena izložba „Život skulpture“, retrospektiva umjetničkog stvaralaštva akademskog kipara Mladena Šimunovića. Ova izložba, koja okuplja skulpture, slike i crteže, predstavlja prvi veliki korak u novom ciklusu predstavljanja vrhunskih domaćih umjetnika u obnovljenom prostoru Muzeja.

Na otvorenju su okupljene brojne uzvanike i ljubitelje umjetnosti pozdravili domaćini – ravnateljica Gradskog muzeja Požega Ljiljana Marić, muzejska savjetnica Lidija Španiček, autor izložbe akademski kipar Mladen Šimunović te gradonačelnik Požege prof. dr. sc. Borislav Miličević, dok je program otvorenja vodila Ivona Vukušić, voditeljica odnosa s javnošću u Muzeju.

Ravnateljica Marić u svom je govoru istaknula simboliku naslova izložbe, pitajući se može li predmet koji nije živ imati svoj život. „Znanstveno i logično – ne može. Ali u svijetu umjetnosti, skulpture žive zahvaljujući svom stvaratelju. U njima živi život umjetnika, a večeras će u njima biti još više života – jer svi mi koji uživamo u ljepoti ovih djela darujemo im još pokoju molekulu života“, naglasila je te zahvalila Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske, Gradu Požegi, Gradu Pleternici te Općini Kaptol, bez čije podrške ova vrijedna izložba ne bi bila realizirana.

O procesu nastanka izložbe i umjetničko-povijesnom kontekstu govorila je muzejska savjetnica Lidija Španiček te dodala: „Izložba koju večeras otvaramo nije samo retrospektiva. Ona je svjedočanstvo o životu ovog umjetnika posvećenom ne samo oblikovanju materijala, nego i duhovnog sadržaja – jer kako sam umjetnik kaže: ‘Stvarati ne znači oblikovati samo rukama, već i duhom.’“

U središtu večeri bio je sam autor, akademski kipar Mladen Šimunović, koji je zahvalio na velikom odazivu građana, istaknuvši koliko mu znači izlagati upravo u Požegi, gradu koji smatra svojim domom. Posebnu zahvalu uputio je muzejskoj savjetnici Lidiji Španiček na stručnoj i predanoj suradnji te ravnateljici Ljiljani Marić na podršci i ukazanom povjerenju u oblikovanju izložbe.

Gradonačelnik prof. dr. sc. Borislav Miličević istaknuo je važnost očuvanja i promicanja kulture te ulogu Gradskog muzeja Požega u kulturnom životu grada. Zahvalio je djelatnicima Muzeja na predanom radu u očuvanju baštine, pozvao sve građane da posjete ovu iznimno vrijednu izložbu te ju s posebnim ponosom i zadovoljstvom svečano otvorio.

Svečanost otvorenja također je uveličala mlada glazbenica Lea Zubović, maturantica Glazbene škole Požega, koja je izvela skladbu Balada–Intermezzo Davora Bobića pod mentorstvom prof. Mateje Kovačević. Izložba „Život skulpture“ ostat će otvorena za javnost do 16. kolovoza, nudeći posjetiteljima jedinstveno umjetničko iskustvo i uvid u bogati opus Mladena Šimunovića.

U Gradskom muzeju Požega sinoć je svečano otvorena izložba "Riznica duha jugoistočnog Jadrana", autora Dražena Zetića. Ova jedinstvena izložba fotografija donosi duhovno, kulturno i povijesno bogatstvo Boke kotorske i crnogorskog primorja, prikazujući tragove identiteta i pripadnosti hrvatskog naroda tom prostoru.

Program otvorenja vodila je Ivona Vukušić, a večer je započela glazbenim nastupom Klape sveti Lovro, koja je dirljivo izvela pjesmu Lipo ime, unoseći posebnu toplinu i svečani ton u atmosferu događanja.

Ravnateljica Muzeja, Ljiljana Marić, pozdravila je okupljene i zahvalila gostima, autoru i partnerima projekta koji su pomogli realizaciju izložbe, Gradu Požegi i Zlatarsko trgovačkom obrtu „Drago“, vlasnika Drage Glasnovića, ističući kako je riječ o veoma važnoj izložbi jer nas ona podsjeća na našu bogatu povijest, kako nacionalnu tako i crkvenu. „Ove fotografije kako i stoji u nazivu odražavaju duh prostora i duh vremena u kojem je nekada živio većinski hrvatski narod, a koji je danas tamo, možemo slobodno reći, u tragovima.“

O važnosti izložbe dodatno je govorila i muzejska savjetnica Lidija Španiček, koja se osvrnula na izložbu iz aspekta povijesti umjetnosti te dodala „izložene fotografije su estetski prizori i vizualni zapisi naroda koji je živio ili živi na snimljenom tlu. Oni su tiha molitva u svjetlu i sjeni. Svaka od fotografija ima obilježje vremena i suptilnu prisutnost duhovnosti.“

Sam autor, Dražen Zetić – književnik, novinar i fotograf – prisutnima je približio vlastiti umjetnički i osobni put koji je doveo do realizacije ove izložbe, naglasivši važnost očuvanja kulturne i duhovne baštine kroz tragove koje su narodi ostavili na tom prostoru, posebice kroz prisutnost Katoličke crkve.

U ime Grada Požege okupljene je pozdravio i gradonačelnik prof. dr. sc. Borislav Miličević, koji je izrazio zadovoljstvo što Grad može poduprijeti projekte koji jačaju svijest o nacionalnom identitetu i baštini.

Za kraj programa, Klapa sveti Lovro još jednom je razveselila publiku izvedbom pjesme Zvona moga grada, čime je izložba i službeno proglašena otvorenom.
Izložbu "Riznica duha jugoistočnog Jadrana" posjetitelji mogu razgledati do 22. srpnja.

U Gradskom muzeju Požega danas se održala manifestacija pod nazivom "Muzejska petica za nastavnike", kojom su uručena priznanja učiteljima, nastavnicima i profesorima koji su u protekloj školskoj godini svojim angažmanom i predanošću doprinijeli jačanju suradnje između škola i muzeja te promicanju kulturne baštine među djecom i mladima.

Program svečanosti vodio je kustos Muzeja Matej Peharda, a okupljenima su se obratili ravnateljica muzeja Ljiljana Marić i gradonačelnik Požege dr. sc. Borislav Miličević. Oba govornika istaknula su značaj suradnje između obrazovnih i kulturnih institucija, naglašavajući kako učitelji imaju ključnu ulogu u odgoju mladih naraštaja te u oblikovanju njihove svijesti o kulturnoj baštini.

Ravnateljica Marić zahvalila je svim prisutnim nastavnicima na njihovoj predanosti, dodajući: "Hvala vam što ste prepoznali naš Muzej kao mjesto učenja, stvaranja i razvoja – prostor gdje učenici stječu nova znanja, razvijaju kreativnost i uče o važnosti kulturne baštine kao dijela vlastitog identiteta. Vi ste naši najbolji promicatelji – među djecom i mladima, našom najvažnijom publikom."

Gradonačelnik Miličević također je izrazio zahvalnost svim učiteljima i nastavnicima za njihov rad, koji zaslužuje veliko poštovanje i priznanje.

Kustos Peharda predstavio je impresivne rezultate koje je Gradski muzej Požega ostvario u protekloj školskoj godini. Muzej je ugostio čak 224 školske grupe s više od 5000 učenika, održano je 111 radionica, a više od 100 učitelja i nastavnika sudjelovalo je u različitim aktivnostima. Također, realizirano je 12 samostalnih i 3 suradničke izložbe, među kojima su najposjećenije bile "Plamen hrabrosti – 150 godina DVD-a" (38 grupa) i "Uspomene na djetinjstvo" (35 grupa).

Osim izložbi, Muzej je organizirao i niz dodatnih aktivnosti koje su privukle brojne posjetitelje, poput natječaja za najbolju čestitku, radionice za advent, Noći muzeja, Međunarodnog dana krasopisa, Valentinova, Dana otvorenih vrata Požeške kuće te vođenih šetnji gradom uz pomoć aplikacije "Blago Požege".

Na svečanosti su dodijeljene zlatne, srebrne i brončane diplome u tri kategorije: razredna nastava, predmetna nastava i srednje škole.

• Razredna nastava:
o Zlatna diploma: Zdenka Matković (OŠ Antuna Kanižlića)
o Srebrna diploma: Marija Rabić, Krunoslava Šipek (OŠ Julija Kempfa)
o Brončana diploma: Ivana Jukić Matijević, Irena Krošl, Blanka Berger (OŠ Julija Kempfa), Barbara Drežnjak (Katolička osnovna škola)

• Predmetna nastava:
o Zlatna diploma: Ivor Čevapović (OŠ Dobriše Cesarića)
o Srebrna diploma: Zrinka Markulin (OŠ Julija Kempfa)
o Brončana diploma: Vinko Tadić (OŠ Dobriše Cesarića)

• Srednje škole:
o Zlatna diploma: Eva Grgić, Sanja Musil (Gimnazija Požega)
o Srebrna diploma: Jelena Grabusin (Obrtnička škola), Ivica Pačić (Gimnazija Požega)
o Brončana diploma: Martina Franjić (Katolička gimnazija), Lidia Gerstman (Ekonomska škola)

Muzejska petica za nastavnike pokazuje koliko je važna suradnja između škola i kulturnih institucija. Ovaj događaj ističe predanost učitelja u promicanju kulture među mladima, a Gradski muzej Požega još jednom dokazuje svoju ključnu ulogu u obrazovanju i očuvanju kulturne baštine.

U Gradskom muzeju Požega svečano je otvorena izložba Otisak duše – slike iz Zbirke Bauer Gradskog muzeja Vukovar, koja okuplja 45 djela 25 autora iz jedne od najznačajnijih zbirki hrvatske moderne umjetnosti. Riječ je o reprezentativnom presjeku umjetničkog stvaralaštva od kraja 19. do početka 21. stoljeća, a izložba je realizirana u sklopu programa obilježavanja 100. obljetnice Gradskog muzeja Požega.

Naziv izložbe Otisak duše simbolički oslikava njezin sadržaj – svako djelo predstavlja trag umjetnikove intime, njegov pogled na svijet i doba u kojem je stvarano, ali i priču o vizionaru dr. Antunu Baueru, čuvenom muzeologu i kolekcionaru, čije je ime sinonim za očuvanje hrvatske kulturne baštine.

Otvorenje izložbe započelo je pozdravnim govorom Ljiljane Marić, ravnateljice Gradskog muzeja Požega, koja je istaknula višeslojnu vrijednost izložbe i neprocjenjivu povezanost dr. Antuna Bauera s Požegom. “U godini kada obilježavamo stoljeće muzeja, posebno smo ponosni što izlažemo djela iz zbirke osobe koja je u ključnim trenucima pomogla razvoju naše ustanove. Dr. Bauer ne samo da je ostavio zbirku iza sebe – on je ostavio i putokaz budućim generacijama muzealaca.”

Ana Filipović, ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar, zahvalila je domaćinima na partnerstvu i osvrnula se na značaj Zbirke Bauer za hrvatsku likovnu povijest.

Rosanka Savić Mitrović, muzejska savjetnica i voditeljica Zbirke Bauer, detaljno je predstavila povijest i slojevitost zbirke, istaknuvši važnost njezine umjetničke, kulturne i edukativne dimenzije kroz prikazivanje u različitim dijelovima Hrvatske.

Lidija Španiček, muzejska savjetnica i autorica izložbe, približila je publici koncepciju postava i izbor djela, rekavši: “Ova izložba nije samo galerijski pregled – to je emotivno putovanje kroz hrvatsku modernu, poziv na kontemplaciju o prostoru, vremenu i identitetu.”

Otvorenje izložbe dodatno je uljepšao učenik Glazbene škole Požega David Matanović izvedbom skladbe Interieur Francka Angelisa na harmonici, uz mentorstvo profesora Mateja Marjanovića.

Izložbu je službeno otvorio gradonačelnik Požege, dr. sc. Borislav Miličević, koji je istaknuo važnost ulaganja u kulturne projekte te pozvao sugrađanke i sugrađane da posjete izložbu i osjete ovo jedinstveno iskustvo - Otisak duše koji ostavlja bez riječi!

Izložba Otisak duše ostaje otvorena za javnost do 28. lipnja 2025. godine. Posjetiteljima pruža jedinstvenu priliku da upoznaju portrete, aktove, pejzaže i svakodnevne motive kroz djela velikana poput Vladimira Becića, Oskara Hermana, Vanje Radauša, Ede Murtića, Cate Dujšin-Ribar, Zore Petrović i drugih.

Utorak, 20 Svibanj 2025 09:34

KČVP - Skriveni grad - drugi dio

Da Požežani oduvijek vole svoj grad, dokazuju brojne nikada viđene obiteljske fotografije koji prate promjene u gradu od prve polovice 20. stoljeća do danas. Zahvaljujući projektu Klub čitatelja vlastite prošlosti, Gradski muzej Požega u suradnji sa sugrađanima nastavlja otkrivati grad skriven patinom prošlosti i kolektivnog zaborava. I ovaj susret pod nazivom „Skriveni grad – drugi dio“ nastojat će potaknuti rasvjetljavanje brojnih urbanih tema od promjene uvjeta stanovanja kroz određene vremenske periode na primjeru grada Požege, načine prilagođavanja poslijeratnoj urbanizaciji, status pojedinih dijelova grada obzirom na socijalne i migracijske slojeve pa sve do nestajanja jednih i postavljanja drugih simbola grada, kao što su poklonci, ulične kapelice, milenijski spomenik, saletli, sinagoga, židovska mrtvačnica, bunari, teniska igrališta, parkovi i šetnice.

U Gradskom muzeju Požega 29. travnja 2025. svečano je otvorena izložba „Knez iz Bojne – novo poglavlje hrvatske povijesti”, kojom je javnosti predstavljen jedan od najznačajnijih arheoloških nalaza novijeg doba – grob kneza iz 9. stoljeća, otkriven u Bojni, u Sisačko-moslavačkoj županiji. Raskošna grobna oprema, zlatni nakit i konjanička oprema svjedoče o njegovom visokom društvenom statusu i otvaraju novo poglavlje u razumijevanju ranosrednjovjekovne hrvatske povijesti i kulture.

Autori ove vrijedne izložbe su dr. sc. Marijana Krmpotić, dr. sc. Tajana Pleše i Ljubo Gamulin, a izložba je postavljena u organizaciji Gradskog muzeja Požega, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Hrvatskog restauratorskog zavoda, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Gradskog muzeja Sisak i Instituta za antropologiju.

Program otvorenja moderirala je Nataša Puljašić, profesorica povijesti i hrvatskog jezika u Gimnaziji Požega.

Na otvorenju izložbe govorili su ravnateljica Gradskog muzeja Požega Ljiljana Marić, viša kustosica Arheološkog muzeja u Zagrebu Anita Dugonjić, autorica izložbe dr. sc. Marijana Krmpotić s Hrvatskog restauratorskog zavoda te zamjenik gradonačelnika Grada Požege, Borislav Miličević.

Ravnateljica Marić istaknula je važnost izložbe za lokalnu zajednicu: „Posebno mi je drago što je naš Muzej mogao ugostiti izložbu koja nam zaista otvara novo poglavlje hrvatske povijesti i daje novu perspektivu na rani srednji vijek na hrvatskim prostorima.“ Naglasila je i kako izložba ima dodatnu vrijednost jer se odnosi na razdoblje koje dosad nije bilo zastupljeno u fundusu požeškog muzeja.

O samoj izložbi govorila je viša kustosica Arheološkog muzeja u Zagrebu, Anita Dugonjić, ističući kako je „ova izložba rezultat suradnje brojnih stručnjaka i institucija, te nas veseli što javnosti možemo približiti složeni proces istraživanja, konzervacije i interpretacije jednog ovako vrijednog nalaza.“

Dr. sc. Marijana Krmpotić, autorica izložbe, detaljnije je objasnila provedeno istraživanje i dodala kako izložba „Knez iz Bojne – novo poglavlje hrvatske povijesti” ne govori samo o jednoj osobi, već o čitavom društvu – o elitama koje su tada postojale, o međunarodnim vezama i o duhovnom i materijalnom bogatstvu jednog vremena.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Miličević pozdravio je sve prisutne u ime Grada Požege, zahvalivši svim djelatnicima muzeja i autorima ove vrijedne izložbe, te pozvao građane da posjete izložbu, koja će biti otvorena do 29. lipnja 2025.

Ponedjeljak, 14 Travanj 2025 08:32

KČVP - Skriveni grad

Zahvaljujući iznimno bogatoj i zanimljivoj fotografskoj građi Požege, sakupljenoj kroz projekt Klub čitatelja vlastite prošlosti, prezentacija „Skriveni grad“ rasvijetlit će vrlo važne teme, od promjene uvjeta stanovanja kroz određene vremenske periode na primjeru grada Požege, načine prilagođavanja poslijeratnoj urbanizaciji, status pojedinih dijelova grada obzirom na socijalne i migracijske slojeve pa sve do nestajanja jednih i postavljanja drugih simbola grada, kao što su poklonci, ulične kapelice, milenijski spomenik, saletli, sinagoga, mlinovi, nogometna igrališta, parkovi i šetnice.

Ponedjeljak, 14 Travanj 2025 08:25

Umjetnine od ljuski jaja

Gradski muzej Požega održao je 3. travnja 2025. godine u svojim prostorima svečano otvorenje izložbe „Umjetnine od ljuski jaja“. Posebnu vrijednost ovoj izložbi daje njezin humanitarni karakter. Naime, autor izložbe Zoran Lucić, odlučio je da će zaradu od prodaje svih radova donirati udruzi „MI“ (udruga roditelja djece i osoba s poteškoćama u razvoju).

Zoran Lucić rođen je 1968. godine u Slavonskom Brodu. Kao časnik Hrvatske vojske borio se u Domovinskom ratu za nezavisnost. Od 1999. godine živi i radi u Austriji sa svojom obitelji. Prije devet godina otkrio je ljepotu umjetnički graviranih i rezbarenih ljuski jaja i započeo izražavati svoju kreativnost kroz taj vid umjetnosti koja ga je ujedno ispunjavala mirom. U Beču je registriran kao eierkunst (umjetnost = ukrašavanja jaja) i njegovi radovi govore sami za sebe. Pronašao je ljepotu u ukrašavanju ljuski emu, nandu, nojevih, pajih, guščjih i kokošjih jaja, koristeći se različitim tehnikama brušenja i graviranja, a dodavanjem Swarovski kristala jaja dobivaju dašak šarma i elegancije. Svako jaje predstavlja malo umjetničko djelo koje nam priča svoju priču i otkriva izražajnost i emotivnost samog umjetnika.

Realizacija ove hvalevrijedne izložbe rezultat je suradnje udruge „MI“, Gradskog muzeja Požega te Sanje Musil, prof. povijesti iz Gimnazije Požega.

U ime svih roditelja djece i osoba s poteškoćama u razvoju, autoru se zahvalila Ivana Pavelić, predsjednica Udruge te dodala kako je ovo prva izložba humanitarnog karaktera u Gradskom muzeju Požega. Autoru izložbe prigodan poklon uručila je djelatnica udruge „MI“.

Otvorenje izložbe moderirala je ravnateljica Muzeja, Ljiljana Marić dok je u ime Grada Požege sve prisutne pozdravio te svečano otvorio izložbu zamjenik gradonačelnika, dr.sc. Borislav Miličević. Izložbu možete posjetiti do 28. travnja 2025. godine.

Ponedjeljak, 14 Travanj 2025 08:15

Crno-bijela rapsodija

U Gradskom muzeju Požega 31. ožujka 2025. godine svečano je otvorena izložba pod nazivom „Crno-bijela rapsodija“. Iza ovoga zagonetnoga, a opet poetičnog naziva krije se izuzetno vrijedna donacija djela poznatih hrvatskih likovnih umjetnika iz Zbirke Biškupić, vlasnika g. Bože Biškupića Gradskome muzeju Požega u povodu 100. obljetnice osnutka Muzeja.

Otvorenje izložbe započelo je pozdravnim govorom ravnateljice Muzeja, Ljiljane Marić koja je rekla više o tome kako je došlo do ove suradnje i doniranja vrijednih grafičkih i grafičko- pjesničkih mapa požeškom Muzeju te dodala da ju je najviše od svega dojmio „njegov neformalizam, pristupačnost, dobrohotnost, dječačka znatiželja, on nije pitao tek da pita, nego u tim pitanjima vidjela se njegova briga za kulturu. Svim srcem je želio da ovaj Muzej krene u obnovu, odnosno da se razriješe imovinsko-pravni odnosi kako bi Ministarstvo kulture moglo krenuti u obnovu. “

O samoj izložbi govorila je autorica izložbe, Lidija Španiček, muzejska savjetnica u Odjelu povijesti umjetnosti Gradskog muzeja Požega te pojasnila kako naziv Crno-bijela rapsodija govori da se radi o tehnici grafike, gdje je riječ o crnoj boji koja je tiskana na bijelom papiru i o pjesničkom prilogu mape pjesnika, književnika i likovnih kritičara. Šapniček je uputila zahvale na doniranim predmetima te je posebno istaknula mapu „Ukrajinska rapsodija“ i dodala „ova mapa u nakladi „Zbirke Biškupić“ suvremene tematike najbolje pokazuje koliko umjetnosti može biti snaga koja može donijeti čovjeku mir, a svijetu spas, dajući svima ono dobro.“

Pravnik, muzeolog, osnivač „Zbirke Biškupić“ koja je 1976. godine proglašena javnim kulturnim dobrom, kolekcionar, nakladnik, bibliofil, ministar kulture (1995. – 2000. i 2004. -2010.), a od ove 2025. godine i počasni građanin Grada Požege Božo Biškupić naglasio je kako je velika čast da može biti prisutan na otvorenju ove izložbe prekrasnog naziva „Crno-bijela rapsodija“ te dodao da se nada i budućim suradnjama.

U ime Grada Požege i gradonačelnika dr.sc. Željka Glavića sve prisutne pozdravio je i zamjenik gradonačelnika dr.sc. Borislav Miličević te se posebno zahvalio Boži Biškupiću na svim donacijama dodajući da je zadaća muzealaca da sva ove vrijedna djela sačuvaju za generacije koje dolaze.

Zamjenik županice Požeško-slavonske županije, Ferdinand Troha pozdravio je sve prisutne te se posebno zahvalio Boži Biškupiću ističući kako je sretan što grad Požega ima prijatelja poput njega.

Izložbu je moderirala Nataša Puljašić, profesorica hrvatskog jezika i povijesti, Gimnazije Požega dok su svojom glazbenom izvedbom svečanost dodano veličale Ema Stefanović, mag. mus., violončelo i Emilija Navratil, prof. mentor, klavir iz Glazbene škole Požega.

Izložbu „Crno-bijela rapsodija“ možete posjetiti u Gradskom muzeju Požega do 26. travnja 2025. godine.

U prostoru Gradskog muzeja Požega u petak, 28. ožujka 2025. godine svečano je otvorena izložba „Uspomene na djetinjstvo“. Izložba Muzeja Brodskog Posavlja, autorice Karoline Lukač govori o razdoblju 20. stoljeća, prikazujući kako su društvene, političke i tehnološke promjene oblikovale igru i djetinjstvo.

Više o susjedskoj suradnji Muzeja Brodskog Posavlja i Gradskog muzeja Požega rekla je ravnateljica požeškog muzeja, Ljiljana Marić, ističući kako je ovo treća brodska izložba koja gostuje u Gradskom muzeju Požega dodajući „Ne sumnjam da će ovo biti jedna od naših najposjećenijih izložbi ne samo od strane djece nego i starijih koji se kroz ovakve izložbe rado podsjete na vrijeme kada su bili djeca. Nadam se da će ova izložba ponukati i sve naše muzejske prijatelje da nam doniraju svoje stare igračke kako bi i naš Muzej mogao obogatiti svoje Zbirke koje su za sada vrlo skromne po pitanju igračaka pa da i mi jednoga dana možemo prirediti vlastitu izložbu i saznati s čime su se naši sugrađani nekada igrali.“

Hrvoje Špicer, ravnatelj Muzeja Brodskog Posavlja naglasio je kako je izrazito ponosan na kvalitetnu suradnju ovih muzeja te dodao kako i oni poput djece maštaju da će i Muzej Brodskog Posavlja, koji je u izgradnji, uskoro biti u svojim novim prostorima. Ravnatelj Špicer također je dodao kako vjeruje da će ova izložba biti zanimljiva svim generacijama - starijima jer će prepoznati igre iz svoga djetinjstva dok će djeci biti zanimljivo vidjeti igračke s kojima su se igrali njihovi roditelji.

Više o samoj izložbi rekla je autorica izložbe Karolina Lukač, viša kustosica Etnografskog odjela Muzeja Brodskog Posavlja ističući kako je cilj izložbe prisjetite se vlastitog djetinjstva i probuditi nostalgiju za vlastitom prošlosti, ali i upoznati s različitim promjenama koje su utjecale na djecu i njihovo djetinjstvo. „Osim za igru, igračke su važne kao i svjedoci prošlosti. One odražavaju ekonomske, političke i kulturološke promjene koje su se događale. Ne govore samo o odrastanju već predstavljaju sliku napretka tehnologije proizvodnje, a putem njih mogu se promatrati i promjene u odnosu prema djetetu.„

Kako ništa ne bi bilo moguće da Gradski muzej Požega nema kontinuiranu podršku svog osnivača - Grada Požege, ali i Ministarstva kulture i medija, predsjednik Dječjeg Gradskog vijeća, Patrik Zima, učenik 7. razreda OŠ Antuna Kanižlića svečano je otvorio ovu izložbu posvećenu svoj djeci i svima koji su nekada bili djeca dodajući „nadam se da će pogled na ovu izložbu nasmijati i otključati uspomene koje podsjećaju na vrijeme provedeno na ulici s omiljenim društvom“.

Izložbu je moderirala Ivona Vukušić, voditeljica odnosa s javnošću Gradskog muzeja Požega dok je Zbor Katoličke osnovne škole u Požegi pod ravnanjem učiteljice Valentine Ivić dodatno uveličao ovaj poseban događaj izvedbama: Himna Zadrugara (D. Britvić, A. Dedić) i En, ten, tini (P. Gotovac.).

Izložbu „Uspomene na djetinjstvo“ možete posjetiti do 24. svibnja 2025. u Gradskom muzeju Požega!

Stranica 1 od 32
Slažem se s Uvjetima i odredbama